- SPECIJALISTIČKI PREGLED
- GASTROSKOPIJA
- KOLONOSKOPIJA
Bavi se proučavanjem bolesti probavnog sistema i to kako bolesti jednjaka, želuca, tankog creva, debelog creva, tako i bolesti bilijarnog sistema, pankreasa i peritoneuma.
KOLONOSKOPIJA
Kolonoskopija je nesumnjivo jedan od najznačajnijih dijagnostičkih postupaka u prevenciji I otkrivanju malignih bolesti. Učestalost pojave karcinoma debelog creva je velika, medju 3 najčešće maligne bolesti, a u Srbiji je u porastu.
Uz pomoć kamere koja se nalazi na vrhu specijalnog savitljivog creva, detaljno se pregleda unutrašnja površina celog debelog creva do završnog dela tankog creva (oko 1,5m). Na ovaj način moguće je uočiti i najmanje promene na sluzokoži.
Pregled je moguce uraditi I u anesteziji.
KADA SE RADI KOLONOSKOPIJA?
1. kao preventivni pregled posle 40. god. života
rano otkrivanje premalignih promena debelog creva, npr. polipa koje obavezno treba ukloniti da bi se sprečio njihov razvoj u malignu bolest
rano otkrivanje malignih promena (raka) debelog creva
2. u sledećim situacijama:
krvarenje iz debelog creva
neobjašnjivi/hronični/česti bolovi u trbuhu
promene u pražnjenju stolice (smenjivanje prolivaste i čvrste stolice)
anemija (loša krvna slika)
malaksalost
gubitak apetita i telesne težine
pozitivan FOBT (Hemokult) test na skriveno (okultno) krvarenje iz stolice
ranije dijagnostikovan polip ili rak debelog creva
rak debelog creva u porodici
Uvek treba imati na umu da hemoroidi (najčešći razlog krvarenja iz debelog creva) mogu postojati zajedno sa polipom ili malignim promenama. Zato svako krvarenje iz debelog creva treba ispitati kolonoskopom.
ŠTA SE OTKRIVA KOLONOSKOPIJOM?
· uzroci krvarenjaiz debelog creva
· upalni procesi
· divertikulumi ( izrasline)
· polipi
· ulceracije
· dobroćudni tumori
· zloćudni tumori (rak debelog creva)
U toku kolonoskopije, ukoliko se uoči neka sumnjiva promena na sluzokoži debelog creva,obavezno se uradi BIOPSIJA tj. uzima se tkivo promene koje se šalje na patohistološki pregled.
uzimanje biopsije u toku kolonoskopskog pregleda
Na patohistološkom pregledu uzorkovano tkivo se pregleda pod mikroskopom, čime se postavlja definitivna dijagnoza i određuje da li je potrebno dalje lečenje.
U zavisnosti od veličine promene, u toku kolonoskopije se može odstraniti i cela promena.
PRIPREMA ZA KOLONOSKOPIJU
Priprema podrazumeva čišćenje debelo creva od crevnog sadržaja, dan pre intervencije.
dan pre intervencije ne smete jesti čvrstu hranu
lek koji po našem savetu kupite u apoteci (najčešće je to Fortrans) i po uputstvu popijete (u zavisnosti od termina intervencije), dovešće do učestalih prolivastih stolica, čiji je krajnji rezultat očišćeno debelo crevo.
dan pre i na sam dan do 4 sata pre intervencije, poželjno je da unosite dosta tečnosti (vode, čaja, bistrih supa).
ukoliko uzimate neke lekove (posebno Aspirin, Brufen, Diklofen , Sintrom, Sinkum, Plavix), u periodu od dvenedelje pre intervencije obavestite svog lekara da se spremate za kolonoskopiju.
Neophodno je da debelo crevo tokom kolonoskopije bude potpuno čisto, kako fekalije ne bi sakrile eventualnu promenu sluzokože.Stoga je potpuno jasno zbog čega se intervencija prekida u slučaju da doktor započne kolonoskopiju i uoči da debelo crevo nije dobro očišćeno.
KAKAV JE OPORAVAK POSLE INTERVENCIJE?
Mogu se javiti blagi bolovi i osećaj nadutosti trbuha zbog ubacivanja vazduha u crevo, ali sa izbacivanjem gasova to prolazi.
KOJE SU KOMPLIKACIJE?
Kolonoskopija je bezbedna procedura i komplikacije su izuzetno retke, ali ipak može da dođe do:
minimalnog krvarenja zbog biopsije ili ako je uklanjan polip
povrede sluzokože creva
tvrd i naduven stomak
temperatura
povraćanje
alergijena lekove ordinirane tokom anestezije
GASTROSKOPIJA
Gastroskopija je pregled gornjeg dela digestivnog sistema kojim se pomoću savitljivog optičkog instrumenta (endoskopa) mogu pregledati jednjak, želudac i dvanaestopalačno crevo (duodenum). Pregled se obavlja u budnom stanju, uz primenu lokalnog anestetika kojim se poprska usna duplja. Osam sati pre pregleda pacijent ne sme ništa da jede. Endoskopom se posmatra gradja i struktura sluznice a mogu se uočiti promene ukoliko postoje: erozije, krvarenje, ulkus (čir želuca i dvanaestopalačnog creva) ili tumorske promene. Ukoliko je potrebno, u istom aktu lekar gastroenterolog može da uzme uzorak za histopatološko ispitivanje. Istovremeno, ukoliko je potrebno mogu se obaviti sitnije intervencije(uklanjanje polipa, zaustavljanje krvarenja).
Indikacije za gastroskopiju su različite. Ona se preporučuje u svim stanjima kada postoje tegobe posle uzimanja hrane: nadutost, gurušica, podrigivanje, prisutnost gasova, bol i napetost u stomaku, oteženo i bolno gutanje, pečenje u predelu želuca, akutno krvarenje iz gornjeg digestivnog trakta gornjeg digestivnog trakta.
Takodje, izuzetno važan dijagnostički postupak u gastroenterologiji je i ultrazvučni pregled.