.- KARDIOLOŠKI PREGLED SA EKG-OM
- UZ SRCA
- HOLTER EKG (24-časovni EKG)
EKG
Elektrokardiogram (EKG) je crtež koji proizvodi elektrokardiograf, uređaj koji beleži električnu aktivnost srca u vremenu. Analiza različitih talasa i vektora depolarizacije i repolarizacije dovodi do značajnih podataka u dijagnostici bolesti.
Neke od primena EKG-a:
-EKG je zlatni standard u dijagnozi srčanih aritmija
-Nalaz EKG-a utiče na terapiju i procenu rizika kod bolesnika sa sumnjom na akutni infarkt miokarda
-Pomaže u dijagnostici poremećaja elektrolita (npr.hiperkalemija i hipokalemija)
-EKG se koristi u skriningu za ishemijsku bolest srca u ergometriji
-EKG može biti povremeno koristan u nesrčanim bolestima kao što su plućna embolija i hipotermija.
ULTRAZVUK SRCA
Ovom vrstom pregleda dobijaju se značajni podaci o morfologiji i funkciji srčanog mišića, srčanih zalistaka, dimenzijama srčanih šupljina i brzini protoka krvi kroz srce i velike krvne sudove. Color-doppler tehnika omogućava vizuelizaciju u boji toka krvi kroz srčane šupljine i krvne sudove, na osnovu čega je procena stanja i stepena oštećenja znatno preciznija.
Velike su mogućnosti ultrazvučne dijagnostike u sledećim stanjima:
Primarne kardiomiopatije – bolesti srčanog mišića (dilatativne, hipertrofične, restrikcijske i infiltrativne)
Bolesti srčanih zalistaka (stenoze - „suženja", prolapsi, regurgitacije itd.)
Urođene srčane mane (pretkomorski, komorski i septalni defekti, sve njihove varijante i kombinacije, tetralogija i pentalogija Fallot itd.)
Intrakardijalne promene (tumori i ciste perikarda i srčanog mišića, ehinokokne ciste, pretkomorski i komorski krvni ugrušci itd.)
Metoda je neinvazivna, bezbolna, pre pregleda nije neophodna posebna priprema, nema štetnih dejstava i može se primenjivati I u najranijoj životnoj dobi.
HOLTER EKG-24h
Holter monitoring je metoda kojom se kontroliše stanje pacijenta i postavlja dijagnoza o eventualnom postojanju aritmija, ishemije ili nekog drugog srčanog poremećaja.
Obavlja se tako što se vrši neprekidno snimanje EKG-a tokom 24 ili 48 časova. Na magnetnoj traci se zapisuju nalazi a zatim se komjuterskom analizom svih srčanih kontrakcija za to vreme (kojih u proseku ima oko 100 000) registruju poremećaji ritma i ishemije, sa tačnim vremenom pojavljivanja odnosno događanja. Za ovo vreme (24 ili 48 sati), pacijent se normalno ponaša, odnosno obavlja sve svoje uobičaje neaktivnosti.
Pacijent je jedino u obavezi da beleži simptome, eventualne tegobe, opiše ih i zabeleži vreme njihovog opažanja. Ti podaci kasnije predstavljaju odličan način za poređenje onoga što je zapisano na traci.
Indikacije za sprovođenje Holter monitoringa su:
Otkrivanje težih oblika aritmija, ishemije miokarda, praćenje dejstva antiaritmičnih lekova, vazodilatatora, antagonista kalcijuma, efekta operacije, rehabilitacije posle infarkta, postavljanje indikacije za implantaciju trajnog pejsmejkera i druge.